Filmi i parë i jetës është ai që flet për fundin

Filmi i parë i jetës është ai që flet për fundin

07 October 2018 07:31

Lorena Sopi u lind në Prishtinë më 12.12.1997. Ka studiuar regjinë e filmit në Fakultetin e Arteve në Universitetin e Prishtinës (klasa e prof. Emin Halilit).

Tani është studente e regjisë dhe produksionit në Toronto Film School – Kanada.

Lorena është shquar me filmat e shkurtër “Mona”, “‘Përjetësisht fëmijë’, “Rreze” etj.

Filmat e saj kanë qenë pjesë e më shumë se 50 festivaleve ndërkombëtare dhe kanë fituar më shumë se tridhjetë çmime kinematografike. Ajo tani është në post-produksionin e filmit të radhës me titull “Schaurfilm”.

Personazh i kësaj jave në rubrikën “7 shkronjat” është Lorena Sopi.

Leoni.

Është dashuria e jetës sime. Vëllai im i vetëm. Ai që më ka motivuar për të marrë rrugën e kurbetit. Të shkoj në skaj të botës për të siguruar ardhmërinë. Leoni vetëm emrin e ka të fortë – Luan. Por zemrën e ka mal me dashuri. Ai shpërndan dashuri si vetë Perëndia. Ai është frymëzimi im. Muza ime në art e në jetë. Sepse arti në esencë është veç emocion – dashuri. Është bota e madhe që na mungon. Bota që nuk njeh kohë as kufij. Bota e dashurisë. Kurse jeta i rri opozitë - përplot dhe - mbje dhe me shumë pak momente lumturie... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme