Policia në Pejë është në pritje të raportit mjeko-ligjor për konfirmimin e identitetit të viktimës Foto: Koha

Pranohet urdhëresa nga prokuroria, Instituti i Mjekësisë Ligjore nis autopsinë

27 February 2020 12:23
15:05

Instituti i Mjekësisë Ligjore në Prishtinë e ka pranuar urdhëresën nga prokuroria, për të nisur autopsinë mbi viktimën e vrasjes në Pejë.

Urdhëresa është pranuar pasditen e së enjtes, është bërë e ditur për Grupin Koha nga ky institut.

Para pak orësh, Arsim Gërxhaliu, drejtori i këtij instituti kishte thënë se ishin në pritje të kësaj urdhërese, përderisa trupi i pajetë i vrasjes në Pejë kishte mbërritur në morg mëngjesin e së mërkures.

Raporti mjeko-ligjor është i domosdoshëm për konfirmimin e identitetit të viktimës, që dyshohet të jetë Qerim Kelmendi. Viktima është gjetur e djegur brenda një veture në Pejë, pas mesnatës.

13:28

Nikçi: Dyshohet se mbi viktimën fillimisht pati të shtëna, e më pas iu dogj vetura

Shkodran Nikçi, zëdhënësi i Prokurorisë Themelore në Pejë ka folur rreth dyshimeve të prokurorisë, lidhur me rastin e vrasjes në Pejë.

“Dyshohet që në drejtim të viktimës fillimisht kishte pasur të shtëna me armë zjarri. Më pas, i ishte vënë zjarri veturës së tij”, ka thënë Nikçi gjatë një konference shtypi.

Ai ka shtuar se nuk mund të konfirmohet identiteti i viktimës, përderisa të mos kryhet obduksioni dhe të konfirmohet përmes krahasimit me ADN-në e familjarëve, raporton KTV.

Një veturë e djegur me një trup të pajetë të karbonizuar është gjetur mesnatën e së mërkures.

13:15

Instituti i Mjekësisë Ligjore në pritje të urdhrit të prokurorisë, pa të nuk mund ta nisë autopsinë e viktimës në Pejë

Instituti i Mjekësisë Ligjore ende nuk e ka pranuar urdhrin e prokurorisë, për kryerjen e autopsisë mbi viktimën e vrasjes në Pejë.

Këtë e ka bërë të ditur Arsim Gërxhaliu, drejtori i këtij instituti. Ai ka thënë se pa vendimin e prokurorisë, autopsia nuk mund të kryhet.

“Trupi është marrë dhe në mëngjes është sjellur tek ne në morg. Por, ne nuk guxojmë të punojmë pa urdhër të prokurorisë”, ka thënë Gërxhaliu për Koha.net.

Policia në Pejë sot ka bërë të ditur se është në pritje të raportit mjeko-ligjor për konfirmimin e identitetit të viktimës.

Një person është gjetur i djegur brenda një veture në Pejë mesnatën e të së mërkures.

12:23

Policia në Pejë është në pritje të raportit mjeko-ligjor për konfirmimin e identitetit të viktimës

Policia në Pejë ka bërë të ditur se është në pritje të raportit të institutit mjeko-ligjor për konfirmimin e identitetit të viktimës.

“Përderisa instituti mjeko-ligjor nuk jep raport të veçantë, ne nuk mund ta japim emrin e viktimës. Posa ta marrim raportin, atë do ta bëjmë të ditur", ka thënë zëdhënësi i policisë në Pejë, Xhevat Ibraj.

Ibraj, gjatë një konference shtypi se Sektori Rajonal i Hetimeve, në koordinim të plotë me Prokurorin e Shtetit, si dhe nivelin qendror në Prishtinë, po bëjnë përpjekje intensive për t’i sqaruar rrethanat e këtij rasti, si dhe për t’i identifikuar të dyshimtit e mundshëm të kësaj vepre penale, transmeton Koha.net.

Ibraj në të njëjtën kohë ka dhënë detaje për vrasjen e mesatës:

“Sot rreth orës 01.27, Policia e Kosovës është informuar për një rast zjarri në një veturë në fshatin Zahaq të Pejës. Në vendin e ngjarjes është vërejtur një veturë e përfshirë tërësisht nga zjarri”, ka thënë Ibraj, duke shtuar se brenda është gjetur një trup i pajetë i karbonizuar.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme