Kronikë

Goditet banda shqiptare në Spanjë, 4 në pranga e 2 në kërkim për supërvjedhje

Goditet banda shqiptare në Spanjë, 4 në pranga e 2 në kërkim për supërvjedhje

Policia spanjolle ka goditur një bandë shqiptare, e cila kryente vjedhje duke terrorizuar qytetarët në disa zona të Spanjës. Sipas raportimeve të mediave vendase, ky aksion policor i kryer gjatë ditës së djeshme çoi në pranga katër shqiptarë të moshave nga 32-34 vjeç, ndërsa dy të tjerë u shpallën në kërkim policor.

Ky grup vepronte në zonat e Vallés Occidental, Baix Llobregat dhe Osona, në Barcelonë. Shqiptarët e prangosur vepronin me një skemë të detajuar ku gjithçka ishte e studiuar që nga grabitja dhe deri te fshehja e shumave monetare dhe sendeve me vlerë. Autoritetet nisën hetimin muajin e kaluar për shqiptarët, të cilët akuzohen për grabitjen e 27 banesave. Ata visheshin me rroba të errëta dhe maskoheshin për të mos u identifikuar, dhe më pas vinin në zbatim planin e tyre të grabitjes.