Prokuroria Speciale pretendon se gjyqtari Berisha mori para për të nxjerrë aktvendim në favor të të akuzuarit

Prokuroria Speciale pretendon se gjyqtari Berisha mori para për të nxjerrë aktvendim në favor të të akuzuarit

Saranda Ramaj Saranda Ramaj 21 September 2019 06:49

Gjyqtari Sali Berisha nga Peja, i cili do të duhej të premten të merrte vendim për disa të akuzuar për korrupsion, do të qëndrojë në paraburgim për 30 ditë, shkaku i dyshimeve se është përfshirë në një aferë korrupsioni.

Gjyqtari i Krimeve të Rënda në Gjykatën Themelore në Prishtinë është sjellë në orët e pasdites të së premtes në Pallatin e Drejtësisë, shkruan sot Koha Ditore. Prokurori special, Blerim Isufaj, ka kërkuar në seancën e mbyllur për media 30 ditë paraburgim për gjyqtarin, të cilin Këshilli Gjyqësor i Kosovës disa orë pas arrestimit e ka pezulluar nga puna.

Gjyqtari i procedurës paraprake, Valon Kurtaj, e ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale dhe i ka caktuar paraburgim prej 30 ditësh Berishës.

Pas seancës dëgjimore për përcaktimin e masës së paraburgimit, e cila ka zgjatur rreth një orë, avokati i Berishës, Gëzim Kollçaku, ka thënë se Prokuroria Speciale nuk ka pasur prova mbi të cilat ligjërisht mund të bazohet arrestimi i klientit të tij.

Ai ka thënë se klienti i tij dyshohet se ka kryer veprën penale “keqpërdorim i pozitës zyrtare” dhe armëmbajtje pa leje, por jo edhe marrje të ryshfetit. (Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme