3 perditesime
16:24

Bytyqi kërkon nga organet përgjegjëse ta çojnë deri në fund hetimin e therjes në shkollën “7 Marsi”

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka reaguar pas therjes së fundit që ndodhi në Prishtinë ndaj një mësueseje.

“I indinjuar nga lajmi tronditës i veprimit ekstrem në shkollën „7 Marsi“ shpreh vendosmërinë time dhe të MAShT për ta larguar dhunën nga shkollat tona! Ky veprim ekstrem, nuk tronditi vetëm sistemin e arsimit, por edhe gjithë opinionin tonë. Dhuna nuk është, e as nuk do të lejojmë të bëhet as baza, as detyrimi i suksesit të askujt, as të fëmijëve, e as të personelit! Rasti i sotëm tregon se komunikimi institucione -prindër nuk në nivelin e duhur dhe se shkollat kanë nevojë për angazhimin real të psikologëve”, thuhet në reagimin e Bytyqit.

Bytyqi thotë tutje se “Kërkon nga gjithë sistemi arsimor të vëhet në krye të detyrave të tyre!”.

“Secili nga ne, qofshim personel a prindër, u detyrohemi gjeneratave që janë në bankat e shkollimit t‘u shërbejmë me punë e përkushtim dhe t‘iu bëhemi shembëllimi i edukatës e të mirës! Thërras të gjitha organet përgjegjëse t‘i shkojnë deri në fund këtij rasti!”, përfundon reagimi.

13:40

Mësuesja në Prishtinë u godit tre herë me thikë

Dafina Basholli, specialiste e mjekësisë emergjente, ka thënë se mësuesja V.P. në shkollën fillore “7 Marsi” në Prishtinë ishte therur tre herë me thikë në zonën e abdomenit.

Në një deklaratë për media, Basholli ka bërë të ditur se gjendja e mësueses së plagosur tani është stabile.

“Ka pasur tri therje me thikë. Tani gjendja e saj është stabile. Janë bërë ekzaminimet dhe tani pranohet në kirurgjinë abdominale”, ka thënë ajo teksa ka shtuar se në momentin e pranimit në QKUK, mësuesja ishte shumë e shqetësuar emocionalisht, raporton KTV.

12:35

Një grua arrestohet për therjen e mësueses në shkollën “7 Marsi” në Prishtinë

Një grua është arrestuar në Prishtinë lidhur me plagosjen e një mësuese në shkollën “7 Marsi” në lagjen Kalabria të martën në mëngjes.

Policia ka bërë të ditur se B.D. 38-vjeçare është arrestuar për “Lëndim trupor”.

Ajo dyshohet se ka therur me thikë mësuesen V.P. e cila është dërguar në QKUK për trajtim mjekësor.


Për këtë ka reaguar edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. Ai ka thënë se e ka vizituar mësuesen në QKUK dhe se gjendja e saj është larg rrezikut për jetë.

“Para pak orësh në shkollën 7 marsi në Prishtinë një prinde e një nxënëse në parashkollor ka sulmuar me thikë një mësuese edukatore në vendin e saj të punës. Sapo vizitova mësuesen në QKUK dhe për fat të mirë ajo është larg rrezikut për jetë. Sulmuesja është arrestuar dhe policia po e heton rastin. Mësueses, që me dekada punon në Komunën tonë për të përcjellur dhe përgatitur gjenerata të parashkollorëve, i urojmë shërim të shpejtë”, ka shkruar ai.

12:11

Plagoset një mësuese në shkollën “7 Marsi” në Prishtinë

Një nënë dyshohet se ka plagosur një mësuese në shkollën ‘7 marsi’ në Prishtinë.

Rastin për KTV-në e ka konfirmuar edhe drejtoresha e shkollës, Shpresa Gashi – Çitaku. Ajo ka thënë shkurt se ka ndodhur një incident por i cili ka përfunduar pa fatalitet.

“Rasti ka ndodhur rreth orës 10. Nuk mund të them asnjë detaj më shumë sepse rasti tani i ka kaluar Policisë për hetime”, ka thënë drejtoresha e shkollës në lagjen Kalabria të kryeqytetit.