Kronikë e zezë

Zbulohen 300 kilogramë kokainë në portin e Durrësit

 

Një sasi e madhe kokaine është zbuluar të premten pasdite në portin e Durrësit. Task-Forca permanente e përbashkët e përbërë nga Policia Kufitare e portit të Durrësit, Policia Kriminale e Drejtorisë Vendore të Policisë në Durrës dhe autoritetet doganore të Portit, kanë sekuestruar rreth 300 kilogramë lëndë narkotike të dyshuar kokainë. Mësohet se droga u gjet në një kamion që drejtohej nga shtetasi Nazif Ajrofski, 40 vjeç, nga Maqedonia e Veriut, ndërsa ishte fshehur në trupin e mjetit dhe ishte ambalazhuar me logot e disa firmave të njohura veshjesh , si “Dior”, “PSG”, “Chicago Bulls”, etj.

“Si rezultat i kontrollit të imtësishëm të ushtruar në kamionin që drejtohej nga një shtetas nga Maqedonia e Veriut, Task-Forca gjeti të fshehur në trupin e kamionit, një sasi rreth 300 kilogramë lëndë narkotike të dyshuar kokainë, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale. Në vijim të veprimeve, nga specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë në Durrës, u arrestua në flagrancë drejtuesi i kamionit, shtetasi Nazif Ajrofski, 40 vjeç, banues në Maqedoninë e Veriut. Grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor në Durrës, vijon veprimet hetimore për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale, identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në të”, thuhet në njoftimin e Drejtorisë Vendore të Policisë së Qarkut në Durrës.