Kosovë

Qytetarët e Podujevës, në dilemë nëse do të marrin pjesë në votime

 

Kriza me pandeminë i ka hedhur hije fushatës pesëditore për kryetar të komunës së Podujevës. Rritja alarmuese e numrit të të infektuarve me Covid-19 në këtë komunë, ka vënë shumë qytetarë në dilemë nëse do të marrin pjesë në zgjedhjet e 29 nëntorit.

Ata të dielën në rrethana të jashtëzakonshme pritet që t’u drejtohen kutive të votimit, pasi Agim Veliu për të marrë postin e ministrit në ish-Qeverinë Kurti e më pas në Qeverinë Hoti, hoqi dorë nga posti i kryetarit. Në garë për kryetar të Podujevës janë tre kandidatë: Nexhmi Rudari i LDK-së, Shpejtim Bulliqi i Vetëvendosjes si dhe Naim Fetahu i PDK-së.