Kosovë

Peja regjistron dy vdekjet e para nga COVID-19

 

Një grua mbi 60 vjeçe nga Komuna e Deçanit dhe tjetra 77 vjeçe nga Peja janë pacientët e parë në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës që kanë humbur betejën me koronavirusin.
E para ka ndërruar jetë të hënën, kurse tjetra të martën në mëngjes.

Zëdhënësi i këtij spitali, Naim Sahiti, ka thënë për KOHËN se tashmë të ndjerat kanë pasur sëmundje shoqëruese, derisa kanë edhe një numër të madh pacientësh që po marrin trajtim në Repartin Infektiv dhe në Spitalin e Mushkërive.
“Aktualisht janë 61 pacientë duke u trajtuar me Covid-19. Prej tyre 11 janë me oksigjenoterapi. Një rast e kemi pasur pak të rëndë dhe fatkeqësisht sot e ka humbur jetën, një 77-vjeçare nga Peja. Ndërsa gjendja e pacientëve të tjerë është më stabile”, ka thënë ai.