1.5 milionë euro dëme në bujqësi nga shiu dhe erërat e forta në Mamushë

1.5 milionë euro dëme në bujqësi nga shiu dhe erërat e forta në Mamushë

Fisnik Minci 11 September 2019 12:31

Autoritetet lokale të Mamushës kanë vlerësuar se dëmet në bujqësi pas shiut dhe erërave të forta në këtë komunë janë të konsiderueshme. Vlerësimi fillestar i këtyre dëmeve nga ekipi komunal arrin shumën prej 1.5 milionë eurove.

Drejtuesit e Komunës së vetme me shumicë turke në Kosovë kanë theksuar se nuk kanë mjete buxhetore për kompensimin e bujqve dhe se për këtë arsye nevojitet mbështetja financiare nga niveli qendror, shkruan sot Koha Ditore.

Kryetari i i Komunës së Mamushës, Abdulhadi Krasniq, të hënën ka theksuar se Komisioni komunal për vlerësimin e dëmeve të shkaktuara nga stuhia e datës 6 shtator 2019 ka dalë në terren për evidentimin e dëmeve në bujqësi.

“Vlerësimi fillestar është se dëmet në bujqësi pas shiut dhe erërave të forta është rreth 1.5 milionë euro. Si pasojë e stuhisë janë dëmtuar një numër i madh serash, si në mbulesa ashtu edhe në konstruksione”, ka thënë Krasniq.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme