LDK- VV akuzojnë Ekzekutivin në Ferizaj për punësime militantësh

LDK- VV akuzojnë Ekzekutivin në Ferizaj për punësime militantësh

17 November 2018 09:32

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, degët në Ferizaj, kanë akuzuar Ekzekutivin komunal për punësime me kontrata për shërbime të veçanta pa i përfillur procedurat dhe kriteret sipas ligjeve në fuqi.

Më së shumti me punonjës të tillë është ngarkuar Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare me rreth 50 infermierë.

Sipas opozitës këto punësime janë bërë mbi baza partiake për t’i rehatuar militantët e subjekteve nga të cilat drejtohet kjo komunë.

Balton Dërguti, këshilltar në KK të Ferizajt, nga radhët e LDK-së, ka thënë se është shqetësuese se si Ekzekutivi komunal vazhdimisht ankohet se Komuna është në prag të falimentimit shkaku i borxheve të trashëguara e nga ana tjetër po e rrit numrin e të punësuarve me kontrata mbi vepër apo për shërbime të veçanta.\Agim Ademi.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme