Futboll

Man. Unitedi e mbyll edicionin më të dobët në Premier League

manchester united

Rasmus Hojlund dhe Diogo Dalot e ndihmuan Manchester Unitedin ta fitojë ndeshjen e fundit të elitës së futbollit anglez në udhëtim te Brightoni.

Por, pavarësisht fitores, Unitedi e mbylli kampanjën më të dobët në elitën angleze.

Skuadra e drejtuar nga trajneri Erik ten Hag përfundon në vendin e tetë, që është vendi më i ulët që prej sezonit 1989/90.

Unitedi e përfundon edicionin me 60 pikë në vendin e tetë, aq sa i pati edhe Neëcastle në pozitën e shtatë.

Brightoni përfundon në vendin e 11-të me 48 pikë.

Manchester Unitedi hyri në këtë ballafaqim i vetëdijshëm që i nevojitet rezultat më i mirë se Newcastle, për ta garantuar një vend që dërgon në garat e UEFA-s në sezonin tjetër.

Por, Newcastle fitoi 4:2 ndaj Brentfordit.

Kështu, Unitedit do t’i duhet triumfi në finale të Kupës FA të shtunën e ardhshme, për ta siguruar vendin që dërgon në Ligën e Evropës.