Euro 2020

Delanie Mentoor shpreson ta popullarizojë waterpollon edhe në Afrikën e Jugut

 

Delaine Mentoor e shikon waterpollon në Afrikë dhe brenda sheh një kontinent plot mundësi, nga Egjipti deri në shtëpinë e saj në Afrikën e Jugut. Mentoor dhe lojtaret e saj po shpresojnë që paraqitja e tyre historike në Lojërat Olimpike të Tokios është një shenjë e gjërave që do të vijë për sportin e tyre, vendin e tyre dhe zonën e tyre në botë. 28-vjeçarja Mentoor është femra e parë që shërbeu si trajnere e një ekipi të waterpollos në Olimpiadë, dhe Afrika e Jugut është ekipi i parë i femrave nga Afrika që garon në turneun kryesor të këtij sporti.

“Ne na duhet vetëm një avantazh i vogël sepse dua të them që mundësitë janë atje, objektet janë atje”, insistoi Mentoor.