Euro 2020

Kyle Walker është pjekur dhe shndërruar në mbrojtësin kryesor të Anglisë

Foto: Associated Press/AP
 

Si anëtari më i vjetër i skuadrës së Anglisë, Kyle Walker do të ketë nevojë për çdo minutë relaksimi përpara finales së Evropianit kundër Italisë. Përderisa Raheem Sterling dhe Jadon Sancho u kthyen vonë të enjten mbrëma në bazën e ekipit anglez pas një dite pushimi, Walker pati plane të tjera. Ai të enjten mbrëma nuk doli, por preferoi të qëndronte në bazën e ekipit dhe të luante video-lojëra me portierin Jordan Pickford. Walkerit do t’i duhet të pushojë mirë për të dielën, pasi ishte çelësi për Anglinë që arriti finalen e saj të parë në 55 vjet, me Italinë që qëndron midis skuadrës dhe titullit të Kampionatit Evropian. Duke e parë skuadrën e re të entuziazmuar dhe lojtarët e etur për ta dëshmuar veten me fanellën e Anglisë, 31-vjeçari Walker kujton kohërat e zymta që i ka përjetuar me Anglinë pas 60 paraqitjeve gjatë një dekade.

“Kur e vesh fanellën e Anglisë, sidomos në katër vjetët e fundit, kjo do të thotë diçka”, tha Walker, mbrojtësi i krahut të djathtë.