6 perditesime
23:36

Anglia në finale të Evropianit për herë të parë në histori

Anglia ka kaluar në finale të Kampionatit Evropian për herë të parë në histori të kësaj kombëtareje. “Tre Luanët” mposhtën Danimarkën në gjysmëfinale, 2:1 pas vazhdimeve.

Koha e rregullt u mbyll baras 1:1, ndërsa në vazhdime anglezët realizuan përmes Harry Kanet për të siguruar pjesëmarrjen në finalen ku e pret Italia.

Danezët kaluan në epërsi të parët në minutën e 30-të me supergolin e Mikkel Damsgaardit nga gjuajtja e lirë. Rezultati u barazua me autogolin e Simon Kjaerit në minutën e 39-të.

Finalja e madhe Angli – Itali do të luhet të dielën, 11 korrik.

Finalja e fundit që Anglia kishte arritur në turne të mëdhenj kishte qenë ajo e vitit 1966 në Kupën e Botës.

23:12

Anglia në epërsi

Harry Kane ka kaluar Anglinë në epërsi në minutën e 104-t.

Fillimisht gjuajtjen e tij nga penalltia e priti portieri danez Kasper Schmeichel, por topin e kthyer e shfrytëzoi Kane për të çuar Anglinë në epërsi 2:1.

22:49

Gjysmëfinalja Angli – Danimarkë në vazhdime

Me rezultat të barabartë 1:1 ka përfunduar koha e rregullt e gjysmëfinales së Kampionatit Evropian “Euro 2020” mes Anglisë dhe Danimarkës.

Të dy golat u shënuan në pjesën e parë. Fillimisht shënoi Mikkel Damsgaard nga gjuajtja e lirë në minutën e 30-të, nëntë minuta para se Simon Kjaer të qëllonte gabimisht në portën e tij për të barazuar gjithçka.

Ndeshja tani ka hyrë në dy vazhdimet nga 15 minuta.

21:39

Anglia përgjigjet shpejt, barazon rezultatin

Anglia ka barazuar rezultatin në minutën e 39-të.

Ishte kapiteni i Danimarkës, Simon Kjaer, ai që shënoi autogol nga afërsia pas harkimit të Bukayo Sakas, i cili depërtoi nga krahu i djathtë.

Kjaer në tentim për ta larguar topin nga Raheem Sterlingu, e dërgoi në portën e tij.

https://streamye.com/vARztN7

Me rezultatin 1:1 ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes.

21:30

Danimarka në epërsi ndaj Anglisë me supergol nga gjuajtja e lirë

Mikkel Damsgaard e ka kaluar në epërsi Danimarkën.

Ai në minutën e 30-të, ka shënuar gol fantastik nga gjuajtja e lirë prej rreth 25 metrave.

Ky është goli i parë që portieri i Anglisë, Jordan Pickford e ka pranuar në “Euro 2020”.

https://streamwo.com/Vg680XG

20:58

Nis gjysmëfinalja Angli – Danimarkë

Ka nisur në Wembley të Londrës gjysmëfinalja e Kampionatit Evropian “Euro 2020” në mes të Anglisë dhe Danimarkës.

Fituesi do të takohet në finale me Italinë.

19:43

Formacionet zyrtare, Angli – Danimarkë

Saka, titullar ndaj Danimarkës Bukayo Saka është kthyer titullar te Anglia për ndeshjen gjysmëfinale të Kampionatit Evropian kundër Danimarkës, duke e zëvendësuar sulmuesin tjetër të krahut, Jadon Sanchon.

Saka mungoi në fitoren e thellë të Anglisë 4:0 në çerekfinale ndaj Ukrainës për shkak të lëndimit dhe vendin e tij në atë ndeshje të luajtur në Romë, e zuri Sancho.

Saka është ndryshimi i vetëm në formacionin e Anglisë për duelin ndaj Danimarkës, e cila do të luajë me përbërjen e njëjtë sikurse ndaj Çekisë, ekip që e eliminoi në çerekfinale me rezultatin 2:1.

Takimi do të nisë në orën 21:00 në Wembley të Londrës.

Fituesin në finale e pret Italia.

Formacionet:

Image