Euro 2020

Në udhëtimin e parë në “Euro 2020”, Danimarka synon ta kalojë Uellsin

FOTO: AP
 

Pas tri ndeshjeve emocionale të Kampionatit Evropian në Kopenhagë, Danimarka do të luajë në një qytet tjetër, që Christian Erikseni dikur e quante në shtëpi. Danezët do të ndeshen me Uellsin në 1/8 e finales, në “Johan Cruyff Arena” në Amsterdam, të shtunën nga ora 18:00. Është një stadium ku Erikseni kujtohet me dashuri nga tifozët e Ajaxit, si një lojtar elegant i mesfushës, para transferimit të tij te Tottenhami.

Danimarka humbi ndeshjen e parë “Euro 2020” nga Finlanda (1:0), pasi Eriksen pësoi arrest kardiak në fushë dhe u desh të ringjallej me një defibrilator. Danezët gjithashtu humbën edhe ndaj Belgjikës para se të triumfonin ndaj Rusisë (4:1) në ndeshjen e fundit të grupit. E pikërisht kjo fitore i mundësoi Danimarkës që të përfundojë e dyta në grupin B dhe të kualifikohet në fazën e nokautit.