Euro 2020

Receta sekrete e Italisë: puthja e fatit, pica, maskota dhe muzika fituese e “Oscarit”

 

Përfaqësuesja e Italisë përballet me Austrinë në 1/8 e finales të “Euro 2020”, të shtunën, pas paraqitjeve fantastike që i pati në fazën e grupeve. Italianët i fituan tri ndeshjet e Grupit A, duke shënuar shtatë gola dhe duke mos pësuar asnjë, falë një loje sulmuese dhe argëtuese. Futbollistët e përzgjedhësit Roberto Mancini udhëtojnë në Londër të pamposhtur në 30 ndeshjet e fundit ndërkombëtare, duke regjistruar 25 fitore dhe pesë barazime. Nëse shmangin humbjen nga Austria në “Wembley”, atëherë Italia do të tejkalojë rekordin e ekipit të Vittorio Pozzos në vitin 1930. Që skuadra e Mancinit i ka fituar 11 ndeshjet e fundit pa pësuar gol është arsye tjetër për optimizëm para duelit me Përfaqësuesen e Austrisë.

Pse Mancini ka përdorur 25 lojtarë në tri ndeshje?