Euro 2020

Bota e futbollit bashkohet pas rastit fatkeq të Eriksenit

FOTO: AP
 

Një prej skenave më të rënda të futbollit është parë të shtunën mbrëma në “Parken Stadium” në Kopenhagë. Derisa po luheshin minutat e fundit të pjesës së parë të ndeshjes së Euro 2020 në mes të Danimarkës dhe Finlandës, në fushë është rrëzuar ylli i Danimarkës, Christian Eriksen. Ai është rrëzuar dhe ka kolapsuar pa qenë në duel me ndonjë lojtar kundërshtar. Kanë pasuar skena që do të mbesin gjatë në kujtesë dhe që do ta shënojnë Evropianin e shtyrë për këtë verë.

Për dhjetëra minuta nuk është ditur nëse Eriksen do të shpëtojë. Ai kishte mbetur i shtrirë dhe pa ndjenja. Bashkëlojtarët dhe mjekët kanë vrapuar menjëherë për t’i dalë në ndihmë, ndërsa është vlerësuar lart reagimi i kapitenit danez, Simon Kjaer. Ekipet mjekësore ishin të shumta, ndërsa lojtarët janë kujdesur që sa më pak të shfaqet nga ajo që i ndodhi Eriksenit. Ata janë rreshtuar rreth Eriksenit për të formuar një “mur të gjallë”, që skenat e rënda të mos duken shumë. Ndërkohë, mjekët kanë intervenuar në mënyra të ndryshme për ta mbajtur në jetë Eriksenin.