Euro 2020

Faktet për ndeshjen Anglia – Kroacia

 

1. Do të jetë ndeshja e tretë ndërmjet Anglisë dhe Kroacisë në një ngjarje të madhe (Kupë e Botës, Evropian). “Tre Luanët” e mposhtën Kroacinë 4:2 në fazën e grupeve në “Euro 2020”, ndërsa Kroacia fitoi 2:1 në vazhdime, në gjysmëfinale të Kupës së Botës 2018.

2. Anglia po merr pjesë për herën e 10-të në një Kampionat Evropian. Asnjë skuadër tjetër nuk ka luajtur më shumë ndeshje në një garë pa e arritur asnjëherë finalen (31 ndeshje, 0 finale).