Euro 2020

Chiellini vazhdoi të luante për ta bërë Italinë sërish pretendente

FOTO: AP
 

Një eliminim në raundin e parë nga Kupa e Botës 2010. Një humbje e dhimbshme nga Spanja në finale të “Euro 2012. Viktimë e kafshimit të Luis Suarezit në Botërorin 2014, që përfundoi po ashtu me eliminim të hershëm. Një humbje me penallti nga Gjermania në Euro 2016.

Ndonëse ka bërë mbi 100 ndeshje dhe ishte i përfshirë në më shumë fitore se humbje, karriera e Giorgio Chiellinit me Italinë është shënuar kryesisht nga dëshpërime në momentet kur vlen më së shumti.