Euro 2020

#Profili - Euro 2020: Çekia kërkon vendin e dytë në grupin e fortë

Foto: AP
 

Përfaqësuesja e Çekisë është kualifikuar për çdo Kampionat Evropian që nga viti 1996, pas ndarjes së saj nga Sllovakia. Ekipi çek hyn në turneun e kësaj vere pas një paraqitjeje të dobët që e pati në “Euro 2016”, ku nuk arriti ta fitojë asnjë ndeshje dhe u eliminua në fazën e grupeve me vetëm një pikë të mbledhur.

Pasi Çekia mungoi në Kampionatin Botëror të vitit 2018 që u mbajt në Rusi, nuk ka dyshim se i gjithë kombi do të jetë i etur për të parë një paraqitje dukshëm më të mirë këtë Evropian, turne në të cilin ka përvojë dekadash. Me një përzierje të lojtarëve me përvojë që bëjnë karrierë në liga të mëdha evropiane dhe talenteve të rritur në shtëpi, repartet e Çekisë janë të kompletuar.