Botë

Turqit godasin Erdoganin në zgjedhjet lokale, opozita fiton bindshëm

TURQIA

Foto: AP

Turqit i dhanë presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe partisë së tij goditjen më të madhe elektorale të dielën në një votim vendor mbarëkombëtar që ripohoi opozitën si një forcë politike dhe përforcoi kryebashkiakun e Stambollit Ekrem Imamoglu si rivalin kryesor të presidentit, shkruan Reuters.

Me shumicën e votave të numëruara, Imamoglu kryesoi bindshëm garën për kryetar bashkie në Stamboll, qyteti më i madh i Turqisë, ndërsa Partia e tij Republikane Popullore (CHP) mbajti Ankaranë dhe fitoi 15 vende të tjera kryebashkiake në qytete në mbarë vendin.

Kjo shënoi disfatën më të keqe për Erdoganin dhe partinë në më shumë se dy dekadat e tyre në pushtet dhe mund të sinjalizojë një ndryshim në peizazhin e ndarë politik të vendit. Erdogan e quajti rezultatin një “pikë kthese” në një fjalim pas mesnatës.

Ai dhe AKP dolën më keq se sa parashikuan sondazhet e opinionit, ndër të tjera për shkak të rritjes së inflacionit dhe votuesve të pakënaqur islamikë.

“Ata që nuk e kuptojnë mesazhin e kombit përfundimisht do të humbasin”, u tha Imamoglu, 53 vjeç, mijëra mbështetësve të ngazëllyer të dielën vonë, disa prej tyre duke bërë thirrje që Erdogani të japë dorëheqjen.

“Sonte, 16 milionë qytetarë të Stambollit dërguan një mesazh si për rivalët tanë ashtu edhe për presidentin”, tha ish-biznesmeni, i cili hyri në politikë në vitin 2008 dhe tani konsiderohet gjerësisht si një sfidues i mundshëm presidencial.

Erdogan, i cili në vitet 1990 ishte gjithashtu kryebashkiak i qytetit të tij të Stambollit, kishte bërë fushatë të fortë përpara zgjedhjeve komunale, të cilat analistët i përshkruan si një matës si për mbështetjen e tij ashtu edhe për qëndrueshmërinë e opozitës.

Duke iu drejtuar turmës së mbledhur në selinë e AKP-së në Ankara, Erdogan tha se do të ndërmarrë hapa për të adresuar mesazhin e votuesve.

“Nëse kemi bërë një gabim, ne do ta rregullojmë atë” në vitet në vijim, tha ai. “Nëse na mungon diçka, do ta plotësojmë”.

Sipas 92.92% të kutive të votimit të hapura në Stamboll, qyteti më i madh i Evropës dhe motori ekonomik i vendit, Imamoglu kishte 50.92% mbështetje krahasuar me 40.05% për sfiduesin e AKP-së Murat Kurum, ish-ministër në qeverinë kombëtare të Erdoganit.

Sondazhet kishin parashikuar një garë të ngushtë në Stamboll dhe humbje të mundshme të CHP-së në të gjithë vendin.

Rezultatet LIVE