Botë

Trumpi nuk përjashtoi mundësinë e abuzimit me pushtetin

Trumpi ka bërë përpjekje të kryesojë garën ndaj Bidenit duke argumentuar se presidenti është “shkatërruesi i vërtetë i demokracisë amerikane”.
 

Retorika e Trumpit nëpër fushatë dhe planet e shpejta për shkarkimin e zyrtarëve federalë dhe përndjekja e rivalëve kanë alarmuar demokratët dhe janë shndërruar në argumentet kryesore për Bidenin teksa po përgatitet për një përsëritje të duelit me Trumpin në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

(AP) - Ish-presidenti Donald Trump ka refuzuar të përjashtojë mundësinë e abuzimit me pushtetin nëse kthehet në Shtëpinë e Bardhë, pasi moderatori Sean Hannity i Fox News Channel e pyeti të martën pas shqetësimeve nga kritikat e demokratëve ndaj retorikës së tij.

Kandidati republikan që po i prin garës për të fituar nominimin partiak ka folur për kritikat ndaj rivalëve – shumë prej tyre i ka quajtur “parazitë” – dhe ka premtuar se do të kërkojë shpagim nëse fiton mandatin e dytë, ndaj asaj që ai e ka quajtur përndjekje të motivuar politikisht. Teksa Trumpi ka dominuar debatet presidenciale, presidenti Joe Biden është ngritur me paralajmërimet, duke thënë se Trumpi “është i vendosur që ta shkatërrojë demokracinë amerikane”.