Botë

Presidenti turk e quan Netanyahun “kasap i Gazës”

 

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka vazhduar përplasjen me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu. Erdogani e ka quajtur Netanyahun “kasap të Gazës”. Ndërkaq, të mërkurën kanë vazhduar bisedimet për zgjatjen e armëpushimit mes Izraelit dhe Hamasit

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka akuzuar të mërkurën kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, për kryerjen e “një prej mizorive më të këqija” të shekullit dhe ka thënë se ai do të hynte në histori si “kasapi i Gazës”.

Erdogan, kritik i hapur ndaj veprimeve ushtarake të Izraelit në Gaza, ka përsëritur se qeveria e tij do të sigurohet që Izraeli të mbahet përgjegjës para gjykatave ndërkombëtare.