Botë

Treni i jetës dhe vdekjes në Ukrainë

Ushtari ukrainas duke përqafuar bashkëshorten dhe të bijën në stacionin hekurudhor të Slovianskut, në rajonin e Donetksut. Treni nga Kievi drejt Kramatorskut është më i veçanti
 

Kievi vazhdimisht është sulmuar me raketa dhe dronë nga Rusia. Ama ndryshe prej Kramatorskut në rajonin e Donetskut, kryeqyteti ka mbrojtje më të fuqishme ajrore. Kjo ua jep kryeqytetasve iluzionin e sigurisë. “Njerëzit kanë ndryshuar, tani duken si më të përhumbur”, thotë ajo. “Kemi mësuar të jetojmë me këto raketa. Jemi bërë miq me to”, bën shaka jo. “Në Kiev atmosfera është krejt tjetër; njerëzit qeshin më shpesh”

Mes qindra trenash që lëvizin nëpër rrjetet hekurudhore të Ukrainës çdo ditë, ai mes Kievit dhe Kramatorskut është anash, i rrethuar me heshtje solemne teksa udhëtarët kuptojnë vendshkuarjen e tyre.

Çdo ditë, rreth orës shtatë të mëngjesit, udhëtarët e këtij rrugëtimi lënë prapa sigurinë relative të kryeqytetit dhe nisen drejt lindjes në zonat e frontit në të cilat lufta mes forcave ukrainase dhe ushtrisë ruse dhe shpesh nga bombardimet ruse, kanë bërë rrafsh me tokë pothuajse gjithçka.