Botë

Ndotja nga tymi, shtetet amerikane ndalojnë aktivitetet në ambiente të hapura

Foto: AP
 

Tymi nga zjarret në Kanada ka ndotur Lindjen dhe Mesperëndimin e SHBA-së, duke shkaktuar vonesa në fluturime, teksa liga e bejsbollit ka shtyrë ndeshjet.

Zyrtarët kanadezë u kanë kërkuar ndihmë shteteve të tjera për të luftuar me më shumë se 400 zjarre shkaku i të cilëve janë zhvendosur më shumë se 20 mijë njerëz.