Botë

Republikani DeSantis sfidon ish-presidentin Trump

Foto: AP
 

Me thirrjet për ringjalljen e madhështisë amerikane, guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, ka nisur fushatën për të forcuar pozitën e tij përballë Donald Trumpit, rivalit të tij partiak në garën presidenciale.

Në fjalimin e tij të parë për nominimin për zgjedhjet e vitit 2024, rënien amerikane e ka cilësuar si të shmangshme dhe ka ofruar veten si alternativë para Trumpit dhe Bidenit.