Botë

Kryeministri japonez shkon në Ukrainë derisa presidenti kinez po qëndron në Rusi

Foto: AP
 

Ministria e Jashtme e Japonisë ka konfirmuar se kryeministri japonez, Fumio Kishida, do të takohet të martën me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky në Kiev.

Në një deklaratë për media, ministria ka thënë se Kishida do t’ia shpreh “solidaritetin dhe mbështetjen” Ukrainës dhe respektin "për kurajon e popullit të Ukrainës për të mbrojtur atdheun e tyre”, raportoi CNN-i të martën.