Botë

Fotografitë që tregojnë shkatërrimin në Turqi e Siri

 

Dy tërmete të fuqishme dhe një sërë lëkundjesh tjera më të lehta kanë goditur Turqinë, Sirinë dhe rajonin përreth të hënën, duke marrë jetën e të paktën 4300 personave.

Lëkundja e parë e fuqishme, me magnitudë 7.8, goditi qytetin e Gaziantepit në jug të Turqisë herët në mëngjes. Disa orë më vonë, teksa njerëzit po kërkonin për të mbijetuar, një tjetër termet fare pak më i lehtë goditi vendin 100 kilometra më në veri.