Botë

Izraeli thotë se do të nënshkruajë marrëveshje paqeje me Sudanin

 

Izraeli dhe Sudani do të nënshkruajnë një “marrëveshje historike të paqes” në Washington brenda pak muajve, ka bërë të ditur të enjten ministri i Jashtëm izraelit, Eli Cohen, pas bisedimeve që janë zhvilluar në Khartoum.

Cohen ka thënë se teksti i marrëveshjes është finalizuar gjatë vizitës së tij njëditore në Sudan ku është takuar me liderin, Abdel Fattah al-Burhan, raportoi BBC-ja të enjten.