Botë

Brenda bunkerit bërthamor të liderëve të Kanadasë

“Diefenbunker” ka ruajtur formën dhe veçoritë e strehës së ndikimit bërthamor që dikur ishte për ndërtuar për liderët e Qeverisë dhe ushtrisë kanadeze.

Në kulmin e tensioneve të ringjallura me Rusinë, turistët po mësyjnë strehimores e dekomisionuar atomike që Kanadaje e kishte ndërtuar për të shpëtuar zyrtarët më lartë shtetërorë në rast të një lufte bërthamore

Menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën në fundshkurtin e kaluar vitin, muzeu i Christine McGuire filloi të pranonte pyetje ndryshe nga çdo gjë që kishte hasur më parë gjatë karrierës së saj.

“Kishte njerëz që na pyesnin nëse ne ende funksiononim si një strehë për pasojat”, tha zonja McGuire, drejtoresha ekzekutive e “Diefenbunker: Muzeu i Luftës së Ftohtë i Kanadasë”. “Kjo frikë është ende shumë reale te njerëzit. Duket se është kthyer në psikikën publike”.

“Diefenbunker” ka ruajtur formën dhe veçoritë e strehës së ndikimit bërthamor që dikur ishte për ndërtuar për liderët e Qeverisë dhe ushtrisë kanadeze. Por kompleksi nëntokësor, i çmontuar në 1994, është zhvendosur nga të qenët një aset ushtarak funksional në një simbol të fuqishëm të një kthimi në një epokë kur shkatërrimi i botës përsëri duket një mundësi reale me një Rusi të armatosur bërthamore që ngre spektrin e përdorimit të armëve atomike.

Image
Por kompleksi nëntokësor, i çmontuar në 1994, është zhvendosur nga të qenët një aset ushtarak funksional në një simbol të fuqishëm të një kthimi në një epokë kur shkatërrimi i botës përsëri duket një mundësi reale me një Rusi të armatosur bërthamore që ngre spektrin e përdorimit të armëve atomike

Historia e “Diefenbunkerit”

Historia e Diefenbunker nuk është vetëm reflektim i tensionit global, por edhe e qasjes së matur të Kanadasë ndaj mbrojtjes civile, mendimit optimist për apokalipsin dhe antipatisë së kanadezëve ndaj çdo gjëje që ata e perceptojnë si një marrëveshje të veçantë për liderët e tyre politikë. Tani, muzeu i drejtuar privatisht është një nga vendet e pakta në botë ku vizitorët mund të vizitojnë një ish-bunker të Luftës së Ftohtë, i ndërtuar për të strehuar një qeveri nën sulm bërthamor.

Këta faktorë e kanë kthyer hapësirën katërkatëshe nëntokësore me 100.000 metra katrorë, me rreth 350 dhoma, në atraksion turistik të papritur, pavarësisht vendndodhjes së saj jashtë rrugës, në fshatin Carp brenda kufijve të qytetit të Otavës, kryeqyteti i Kanadasë.

Robert Bothwell, profesor i historisë në Universitetin e Torontos, ishte në bordin e një organizate kulturore në Ontario gjatë viteve 1990 kur një grup vullnetarësh propozuan kthimin e bunkerit në muze. Atëherë, tha ai, disa muze të tjerë me bazë vullnetare nuk kishin arritur të tërhiqnin vizitorë edhe me fonde të bollshme.

“Kështu që mendova: ‘Diefenbunker? Më jep një pushim’”, tha ai. "Por unë gabova plotësisht”.

Një bunker, shumë emra

Që nga fillimi i ndërtimit më 1959, bunkeri ka pasur një mal emrash zyrtarë: Themelimi i Sinjaleve të Ushtrisë Emergjente, Shtabi Qendror i Qeverisë i Emergjencave dhe Stacioni i Forcave Kanadeze, Carp. Por në fund i doli nami si Diefenbunker, për nder të John Diefenbakerit, kryeministrit që e nisi më shumë si një formë talljeje sesa për nder të tij.

Për gati dy vjet, gjatë ndërtimit, bunkeri dhe 10 bunkerë të tjerë shumë më të vegjël në të gjithë vendin u maskuan si qendra të komunikimit ushtarak, gjë që në fakt ishte pjesë e rolit të tyre.

Por gazeta “The Toronto Telegram” ekspozoi natyrën e vërtetë të Diefenbunkerit në vitin 1961 me një fotografi të detajuar ajrore të kantierit të tij të ndërtimit. Fotografia tregonte se do të instaloheshin dhjetëra tualete, një shenjë se kompleksi do të ishte më shumë se një bazë e vogël radio. Mbi fotografinë, titulli shkruante: "78 banja - dhe ushtria ende nuk do ta pranojë se ... ky është Diefenbunker”.

Ndryshe nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja nuk krijoi rrjet të gjerë strehimoresh të rezervuara për të mbrojtur civilët, ka theksuar Andrew Burtch, historian në Muzeun Kanadez të Luftës dhe autor i një libri për sistemin e kufizuar të mbrojtjes civile të vendit.

Një pjesë e saj kishte thjesht kosto, tha ai. Por ai ka theksuar se ushtria gjithashtu supozoi se sovjetikët kishin rezervuar numrin e tyre të kufizuar në atë kohë të kokave atomike të luftës për Shtetet e Bashkuara dhe nuk do t'i "shkatërronin" në objektivat kanadezë. Në atë skenar, planifikuesit supozuan se rrezatimi nga bombarduesit sovjetikë të rrëzuar mbi Kanada do të ishte kërcënimi kryesor. Kjo çoi, tha Dr. Burtch, në një sistem të mbrojtjes civile në të cilin, "në pjesën më të madhe, publiku u la i vetëm fikall".

Image

Zemërimi i madh

Diefenbaker e pranoi qëllimin e bunkerit, pasi u shfaq fotografia ajrore dhe u zotua se nuk do ta vizitonte kurrë dhe do të qëndronte në shtëpi me gruan nëse do të fluturonin bombarduesit dhe raketat sovjetike. Por vazhdoi zemërimi e mllefi për bunkerin ekskluziv – i rezervuar për 565 persona, duke përfshirë kryeministrin dhe 12 ministrat e kabinetit. Duke hedhur edhe më shumë benzinë mbi zjarrin e protestës, Qeveria refuzoi të zbulonte koston e bunkerit, vlerësuar në 22 milionë dollarë kanadezë në paratë e vitit 1958, ose rreth 220 milionë sot.

Nga jashtë, “Diefenbunker” duket si një kodër me bar, me disa vrima që dalin nga pas dheut, së bashku me një grusht antenash, njëra mjaft e gjatë. Hyrja, e shtuar gjatë viteve 1980, është nëpërmjet një ndërtese metalike me një derë garazhi që hapet në tunelin e shpërthimit, një zonë e projektuar për të thithur energji nga një bombë e hedhur në qendër të Otavës. I shtrirë për 387 këmbë, tuneli lidhet me një grup dyersh, me peshë nga një dhe katër tonë secila, dhe më pas është një zonë dekontaminimi që hapet në pjesën tjetër të bunkerit.

Image

Pjesa më e madhe e brendshme e hapësirës utilitare dhe të ndriçuar me shkëlqim është një restaurim i origjinalit, i cili u zhvesh pasi kompleksi u çaktivizua dhe u zëvendësua me sende të ngjashme ose identike nga bunkerë më të vegjël ose baza ushtarake.

Zyra dhe suita e kryeministrit janë spartane, e vetmja gjë luksi e saj është një lavaman banje me ngjyrë bruz.

Dhoma e kabinetit të luftës ka një projektor dhe katër televizorë. Një dhomë informuese ushtarake menjëherë ngjitur ka një projektor që gjurmonte aeroplanët.

Arka e thesarit kanadez

Bunkeri është i rrethuar nga shtresa të trasha zhavorri nga të gjitha anët për të ndihmuar në zbutjen e goditjes nga çdo shpërthim bërthamor aty pranë. Pajisjet hidraulike janë montuar në pllaka të trasha gome dhe janë të lidhura me zorrë dhe jo me tuba për të njëjtën arsye.

Zona më e sigurt dhe më e mbrojtur e bunkerit ishte një kasafortë pas një dere kaq të madhe, saqë kërkon hapjen e parë të një dere të dytë më të vogël për të barazuar presionin e ajrit. Ishte menduar si një vend për bankën qendrore të Kanadasë, Banka e Kanadasë, për të vendosur arin nëse një sulm duket i pashmangshëm. Nuk ka asnjë të dhënë që banka ka dorëzuar ndonjëherë atje, tha një zëdhënës i Bankës së Kanadasë.

Image

Një armaturë e vogël u bastis në vitin 1984 nga një tetar i vendosur në bunker. Ai vodhi një numër të madh armësh, duke përfshirë dy automatikë dhe 400 fishekë para se të shkonte në Quebec City, ku qëlloi dhe vrau tre persona dhe plagosi 13 të tjerë në asamblenë legjislative të provincës.

Kompleksi ishte projektuar për të ruajtur mjaftueshëm ushqim dhe karburant gjeneratorësh për të mbështetur banorët për 30 ditë pas një sulmi bërthamor, me supozimin se deri atëherë nivelet e rrezatimit mbi tokë do të ishin mjaft të ulëta që të gjithë të dilnin.

Por nevoja nuk u ngrit kurrë dhe bunkeri mbeti i përbuzur. Në fund të fundit, i vetmi kryeministër që vizitoi atë ishte Pierre Elliott Trudeau, babai i Justin Trudeau, kryeministrit aktual, i cili fluturoi me një helikopter ushtarak në vitin 1976. Pas udhëtimit, Qeveria e tij shkurtoi buxhetin.

Atraksion turistik

Vizitorët nga e gjithë Kanadaja dhe jashtë vendit e vizitojnë për ta parë vetë këtë dritare të së kaluarës së Luftës së Ftohtë - dhe ndoshta për pasur ndjenjë sigurie që shumë e dëshirojnë sot.

Është gjithashtu një mundësi e rrallë për të hyrë brenda një bunkeri të ndërtuar për t'i bërë ballë një Armagedoni bërthamor.

Ndërsa bunkerë nga luftëra të ndryshme ka në mbarë botën dhe janë të hapur për vizitorët, kryesorët e Luftës së Ftohtë janë shumë më pak të zakonshëm. Një bunker i çmontuar nën Resortin Greenbrier në Virxhinia Perëndimore - i destinuar për të mbajtur të gjithë anëtarët e Kongresit - ofron turne, por ndalon përdorimin e telefonave dhe kamerave.

Gilles Courtemanche, udhërrëfyes vullnetar turistik në “Diefenbunker”, ishte ushtar i stacionuar atje në vitin 1964, kur ishte vetëm 20 vjeç. Ai punoi për dy vjet si sinjalizues, duke ngritur dhe mirëmbajtur komunikimet dhe infrastrukturën kompjuterike. Ishte një nga 540 personat, civilë dhe ushtarakë, të cilët operuan bunkerin në tri turne përpara se të çaktivizohej.

Lufta e Ftohtë e rinisë së tij ka ndryshuar në lloje të reja kërcënimesh, tha ai. "Është një gjë e rëndësishme që kemi këtu", tha Courtemanche, duke iu referuar aftësisë së muzeut për t'u kujtuar vizitorëve kërcënimet e së shkuarës dhe së tashmes. “Tani, Kina po fillon të fryjë muskujt, dhe rusët? Epo, nuk e kuptoj fare se çfarë po bëjnë. Për mua, është marrëzi”.

Përgatiti: Rexhep Maloku