Botë

SHBA-ja sanksionon kompaninë kineze që kishte lidhje me Wagnerin

 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë sanksionuar një kompani kineze për gjoja sigurimin e imazheve satelitore të Ukrainës për të mbështetur operacionet luftarake të grupit mercenar Wagner për Rusinë.

Instituti i Kërkimeve të Shkencës dhe Teknologjisë Hapësinore “Changsha Tianyi” është në mesin e 16 enteve të goditura me sanksione nga Departamenti i Thesarit, ka raportuar BBC-ja të premten.