Botë

Putini i përgjigjet pozitivisht gatishmërisë së Bidenit për bisedime rreth Ukrainës

Foto: AP
 

Presidenti rus, Vladimir Putin është i hapur për bisedime mbi një zgjidhje të mundshme të konfliktit në Ukrainë dhe beson në një zgjidhje diplomatike, tha Kremlini të premten në përgjigje të presidentit amerikan, Joe Biden, i cili deklaroi se ishte i përgatitur të fliste me liderin rus.

Biden, duke folur përkrah presidentit francez, Emmanuel Macron, ka thënë se e vetmja mënyrë për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë është që Putini të tërhiqte trupat dhe se nëse Putini do të kërkonte t'i jepte fund konfliktit, atëherë Bideni do të ishte i përgatitur të fliste me shefin e Kremlinit, raportoi Reuters të premten.