Botë

Irani i konsideron spiune të CIA-s gazetaret që raportuan vdekjen e Mahsa Aminit

 

Dy gazetare që ishin të rëndësishme në raportimin e vdekjes së Mahsa Amini, gruas 22-vjeçare, vdekja e së cilës në paraburgimin e policisë morale të Iranit ka shkaktuar protesta mbarëkombëtare, janë etiketuar si agjente të huaja të CIA-s nga regjimi iranian, shkruan The Guardian.

Niloofar Hamedi dhe Elahe Mohammadi, të cilat u arrestuan pak pasi u publikuan lajmet për vdekjen e Aminit dhe që thuhet se po mbahen në burgun famëkeq Evin të Iranit, u akuzuan si agjente të huaja në një deklaratë të përbashkët të lëshuar nga Ministria e Inteligjencës e Iranit dhe organizata e inteligjencës e Gardës Revolucionare Islamike të premten mbrëma.