Botë

Rreth 500 balena ngordhin nga një bllokim masiv në ishujt e Zelandës së Re

 

Qindra balena kanë ngordhur, pasi u bllokuan pranë ujërave të mbushur me peshkaqenë, në një ishull në Paqësorin Jugor, sipas ekipeve të shpëtimit dhe konservatorëve.

Departamenti i Ruajtjes i Zelandës së Re tha për CNN-in se rreth 500 balena u shpërndanë në Ishujt Chatham, 840 kilometra në lindje të ishullit kryesor të Jugut.