Botë

Legjendës iraniane të futbollit i merret pasaporta pasi doli në përkrahje të protestuesve

Foto: AP
 

Futbollistit më të mirë të të gjitha kohërave të Iranit, Ali Daei, i është marrë pasaporta dhe i është ndaluar të largohet nga vendi, pasi ka shprehur mbështetjen e tij për protestat pas vdekjes së Mahsa Aminit në paraburgim.

Daei akuzoi regjimin për "dhunë policore" dhe "shtypje të protestuesve" gjatë protestave dhe i bëri thirrje qeverisë iraniane të zgjidhë problemet e popullit iranian në vend që të përdorë represionin, dhunën dhe arrestimet.