Botë

10 të vdekur e mbi 20 të zhdukur nga orteku në Himalajet Indiane

 

Të paktën 10 persona janë gjetur të vdekur dhe rreth 20 të tjerë janë ende të zhdukur, pasi një ortek goditi një ekip alpinistësh në Himalajet Indiane, shkroi të mërkurën BBC-ja.

34 kursantë dhe shtatë instruktorë po praktikonin punën në terren kur u goditën nga orteku gjatë zbritjes së tyre nga një majë në shtetin verior të Uttarakhandut.