Botë

Misi i Krimesë gjobitet pasi këndoi këngë ukrainase

Foto: BBC
 

Autoritetet ruse në Krimenë, e aneksuar nga Rusia nga Ukraina në vitin 2014, kanë gjobitur një mis të rajonit, pasi kishte kënduar një këngë ukrainase, raporton BBC.

Olga Valeyeva u akuzua për diskreditim të Ushtrisë së Rusisë dhe promovim “të simboleve ekstremiste”, pasi në një video u pa ajo duke kënduar një këngë të popullarizuar në mesin e nacionalistëve ukrainas.