Botë

Katër të vdekur e dhjetëra të humbur pasi një ortek godet në Himalaje

Foto: Getty Images
 

Së paku katër persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë zhdukur pasi një ortek ka goditur një ekip të alpinistëve lartë në Himalaje, raporton BBC.

34 praktikantë dhe shtatë instruktorë ishin duke stërvitur navigacion kur u goditën ndërsa ishin duke zbritur nga maja e malit në shtetin verior Uttarakhand.