Botë

Lufta për të kujtuar një dekadë arrestimesh dhe torturash

Marcos Jr i ka shmangur intervistat e lajmeve në rrjet dhe ka refuzuar të marrë pjesë në debatet presidenciale. Ai e ka bërë të qartë se nuk dëshiron të diskutojë të kaluarën dhe në vend të kësaj është fokusuar në premtimin për të bashkuar kombin dhe për ta ndihmuar atë të rimëkëmbet nga efektet gjymtuese të pandemisë Covid-19.

Santiago Matela ishte 22 vjeç kur u tërhoq zvarrë nga rruga, nga ushtarët teksa luante basketboll. Ishte viti 1977, pesë vjet që kur presidenti Ferdinand E Marcos kishte shpallur ligjin ushtarak ushtarake në Filipine, më 21 shtator 1972.

Marcos pezulloi parlamentin dhe arrestoi liderët e opozitës, Matela ishte në mesin e dhjetëra mijëra njerëzve të ndaluar dhe torturuar gjatë një dekade të ligjit ushtarak.

Pesëdhjetë vjet më vonë, ai nuk ka më frikë të flasë. Por ka frikë se mos askush nuk i zë besë në kohën kur e vërteta për një nga periudhat më të errëta në historinë filipinase është nën sulm.

Matela duroi tre muaj tortura, duke përfshirë edhe lidhjen lakuriq në një bllok akulli. Rrëmbyesit e tij kërkuan që ai të pranonte se ishte komunist. Ai thotë se as nuk e dinte se çfarë do të thoshte kjo fjalë.

Image

“Ata vazhduan të më detyronin të rrëfeja se isha duke udhëhequr një tubim dhe duke hedhur granata. Më bënin të njëjtat pyetje përsëri dhe përsëri dhe më rrahën. Ata përdorën një yantok - kallam - dhe më goditën trupin shumë herë”, tha ai.

Rreth 70 mijë njerëz u burgosën, 34 mijë u torturuan dhe mbi 3.200 njerëz u vranë në nëntë vjet pasi Marcos vendosi ligjin ushtarak, vlerëson Amnesty International.

Ndërkohë, familja e Marcos kishte një mënyrë jetese të mrekullueshme. Gruaja e Marcos, Imelda Marcos, grumbulloi një koleksion të madh të artit dhe lukseve të tjera, duke përfshirë qindra palë këpucë.

Ata mohojnë se kanë marrë miliarda dollarë pasuri shtetërore ndërsa janë në krye të asaj që historianët e konsiderojnë një nga kleptokracitë më famëkeqe të Azisë.

Zemërimi i publikut ndaj abuzimit dhe korrupsionit përfundimisht çoi në protesta pro-demokracisë në vitin 1986 dhe familja u detyrua të ikte në Hawaii, ku jetonin në mërgim. Ferdinand Marcos vdiq tre vjet më vonë.

Image

Por në fillim të këtij viti, djali i tij, Ferdinand Marcos Jr, i njohur gjerësisht si "Bongbong", udhëhoqi rikthimin jashtëzakonshëm dhe fitoi presidencën në një fitore dërrmuese.

Riemërtimi i Marcos është rezultat i një operacioni të madh të mediave sociale, që synon filipinasit më të rinj të lindur pas përfundimit të ligjit ushtarak. Mesazhi i përhapur në postimet e shpejta në Facebook, YouTube dhe TikTok është se familja është trajtuar në mënyrë të padrejtë nga mediat shtetërore.

Premtimi i madh

Marcos Jr ka shmangur intervistat e lajmeve në rrjet dhe ka refuzuar të marrë pjesë në debatet presidenciale. Ai e ka bërë të qartë se nuk dëshiron të diskutojë të kaluarën dhe në vend të kësaj është fokusuar në premtimin për të bashkuar kombin dhe për ta ndihmuar atë të rimëkëmbet nga efektet gjymtuese të pandemisë Covid-19.

Ky mesazh popullor, me një emër të njohur të famshëm, goditi votuesit e etur për ndryshim, përfshirë fëmijët e zotit Matela.

Matela më thotë se djali i tij beson se e kaluara duhet prapa, pikëpamje që ai e sheh shqetësuese.

"Djali im është me këmbëngulje në anën e tyre. Ai nuk e di se kjo që po bëj është e gjitha për ta. Këto janë përvojat e mia dhe ajo për të cilën po luftoj është edhe për hir të tyre, që ata ta dinë se çfarë ka ndodhur”. "Ju dëshironi që unë thjesht të shpërfill atë që kam kaluar? Kjo nuk mund të ndodhë. Vuajtjet që kam kaluar janë të ngulitura në mendjen time", tha ai. "Unë jam ende duke luftuar për shkak të dhimbjes time".

Image

Dezinformim dhe mohim

Administrata e Marcosit këmbëngul se nuk është përfshirë në dezinformata. Gemma, një kontrollues faktesh nga faqja e lajmeve Rappler, e themeluar nga laureatja e Çmimit Nobel për Paqe, Maria Ressa, thotë se dezinformatat që përhapen është e vështirë të përcaktohen në sasi.

"Nuk është një faqe e vetme, nuk është një llogari e vetme, nuk është një grup i vetëm. Çështja është se ju vjen nga pika të ndryshme. Ne kemi hartuar dhjetëra mijëra llogari, grupe dhe faqe”.

"Shumë duken si faqe zyrtare të historisë dhe postojnë përmbajtje që shkaktojnë nostalgji, por brenda asaj përmbajtjeje do të gjeni histori që tregojnë një tregim të pasaktë".

Ndër gënjeshtrat më të përhapura janë pretendimet se nuk u arrestuan sipas ligjit ushtarak.

"Shumë nga postimet mohojnë se ka pasur shkelje të të drejtave të njeriut dhe pretendojnë se të vetmit njerëz të burgosur ishin rebelë, kriminelë ose ngatërrestarë", tha Gemma.

Administrata e Marcos nuk u është përgjigjur kërkesave të BBC-së për intervistë.

Marcos Jr ka postuar një intervistë në YouTube me vajzën e tij, ku ai mohon që babai i tij ishte diktator.

Familja Marcos nuk ka kërkuar kurrë falje, por më shumë se 11 mijë viktima, përfshirë z. Matela, kanë marrë dëmshpërblime nga qeveria.

Raportet e tyre të shkruara janë regjistruar në dhjetëra kuti kartoni me numër të grumbulluar në një arkiv në Komisionin Përkujtimor të Viktimave të Shkeljeve të të Drejtave të Njeriut, një organ i pavarur qeveritar.

Në një dhomë të re të gjelbër në qendër, një ekip i ri po krijon postimet e tyre të lezetshme në mediat sociale, me fakte rreth ligjit ushtarak.

“Duhet të shkoni atje ku janë të rinjtë”, thotë drejtori ekzekutiv, Crisanto Carmelo.

Image

Frika nga e kaluara

Frika se e kaluara po rishkruhet ka çuar në një shtysë për të ruajtur dhe digjitalizuar rrëfimet e detajuara të abuzimit me ligjin ushtarak me shpresën se ato mund të vendosen në një muze. Një dosje kujton se si një nëne iu dorëzua trupi i djalit të saj të torturuar dhe të vrarë brutalisht. Raporti është shumë i frikshëm për t'u detajuar këtu.

Por a do ta lejojë zoti Marcos një muze të tillë, një muze i ndërtuar për të nderuar viktimat e ligjit ushtarak, ndërsa ai është president?

"Unë jam optimist se ai do të jetë madhështor në fitore dhe serioz në synimin e tij për të bashkuar vendin", tha zoti Carmelo.

"Ky është viti që shënon 50-vjetorin e shpalljes së ligjit ushtarak, i cili transformoi vendin tonë dhe transformoi jetën e shumë filipinasve të zakonshëm. Shumë prej tyre tani janë në vitet e tyre të vjetra, si unë, kështu që një muze nuk është për mua. E kam jetuar”.

"Një muze është për brezin e ri, për të thënë se kjo ka ndodhur me vendin tonë dhe nëse ne mund të bashkohemi, ata mund të përcaktojnë se çfarë lloji të vendit dhe sistemit të qeverisjes dhe rregullave të lirisë dhe demokracisë duan për të ardhmen".

Shumë të rinj filipinas janë fejuar. Në një turne historik popullor të kohëve të fundit, filipinasit e rinj luajtën lojëra për të rikrijuar të kaluarën.

Ideja është që t'i ndihmojmë ata të zbulojnë faktet dhe të largohen nga një labirint i miteve të ligjit ushtarak.

Ekipet bënë selfie së bashku, shumica e tyre ishin takuar vetëm disa orë më parë. Ata mbollën lule në memorialin me emrat e atyre që vdiqën në kushtet e gjendjes ushtarake.

Shtatëmbëdhjetë-vjeçarja Hannah e cilësoi ditën si emocionuese.

"Ata kanë humbur ëndrrat e tyre, jetën e tyre dhe unë doja ta kuptoja këtë. Dua të shkoj t'u them miqve të mi se për të pasur lirinë dhe demokracinë që kemi sot, këta ishin njerëz që sakrifikuan gjithçka. Ata vuajtën dhunë dhe keqbërje imorale, dhe ata meritojnë të njihen”.

Duket se zërat nga e kaluara, sado të dhimbshme, po ndihmojnë për të mbajtur gjallë kujtesën kolektive të këtij vendi.

Përktheu: Forca Jashari