1 perditesime
22:49

Uragani Ian mbërrin në Florida, urdhërohet evakuimi i më shumë se 2 milionë njerëzve

Uragani Ian ka mbërritur në Florida pasditen e së mërkurës, sipas kohës lokale, si një nga stuhitë më të fuqishme ndonjëherë që është regjistruar në SHBA.

Stuhia i ka mbushur rrugët me ujë derisa pemët i ka hedhur përtokë, raportoi Associated Press të mërkurën.

Stuhia masive pritej të shkaktonte përmbytje në një zonë të gjerë të Floridës, ndërsa zvarritej drejt verilindjes përgjatë gadishullit.

Rreth 2.5 milionë njerëz u urdhëruan të evakuoheshin nga Florida jugperëndimore përpara se të godiste stuhia.

Vdekje si pasojë e uraganit janë raportuar tashmë në Kubë, ku dy persona humbën jetën pasi Ian hyri në ishull si një uragan i madh të martën, duke dëmtuar rrjetin elektrik të vendit.

Ndërkaq në Florida, më shumë se 600 mijë banorë tashmë kanë mbetur pa energji elektrike.

20:59

Uragani Ian gati të mbërrijë në Florida, mbi 600 mijë banorë mbesin pa rrymë

Më shumë se 650,000 banorë të Floridës tani janë pa energji elektrike, pasi uragani Ian pritet të prek brigjet të mërkurën pasdite, sipas kohës në SHBA, është bërë e ditur nga “poweroutage.us”.

Qarku Lee, shtëpia e Fort Myers dhe Cape Coral, janë më të prekurit në këtë kohë me 226,021 klientë që raportojnë ndërprerje të rrymës, raportoi Daily Mail të mërkurën.

Në Collier County, 99,609 klientë janë pa energji elektrike.

Raportohet se uragani po përcillet me erëra me shpejtësi deri në 250 km\h derisa vendet si Kuba tashmë janë goditur nga erërat e fuqishme dhe ndërprerjet e energjisë elektrike.

Image