Botë

Kisha ruse “motivon” ushtarët: Kush vdes në luftë pastrohet nga mëkatet

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe patriarku rus, Kirill (Foto: AP)
 

Patriarku rus Kirill, tha gjatë predikimit të tij të së dielës, duke iu referuar luftës në Ukrainë, se "sakrifikimi i vetes për përmbushjen e detyrës ushtarake pastron nga të gjitha mëkatet", shkruan portali ukrainas Pravda, të hënën.

Kjo deklaratë e tij është parë si mbështetje për politikën e Kremlinit, për pushtimin e Ukrainës.