Botë

Putini arreston qindra protestues, përfshirë edhe gratë protestuese

 

Qindra demonstrues u mblodhën në një shesh qendror në qytetin e largët lindor të Rusisë, Yakutsk, të dielën për të protestuar ndaj përpjekjeve të mobilizimit të njoftuara nga presidenti Vladimir Putin në fillim të kësaj jave.

Protestuesit performuan një valle tradicionale jakute të njohur si "osuokhai" dhe brohoritën "Ndal gjenocidin". Gazeta lokale e lajmeve “SakhaDay” ndau pamjet e disa prej atyre që iu bashkuan tubimit duke u arrestuar nga policia dhe hipur në autobusë.