Botë

Scholzi shkon në Arabi në kërkim të marrëveshjeve energjetike

 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ishte kritikuar në muajin korrik për takimin me princin saudit të kurorës, në kohën e dyshimeve se ai është i përfshirë në vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi. Së fundmi, me princin Bin Salman janë takuar edhe ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, dhe presidenti francez, Emmanuel Macron

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, të shtunën ka arritur në Arabinë Saudite për ndalesën e parë dyditore në Lindjen e Mesme, me qëllim që të arrijë marrëveshje të reja energjetike dhe t’i forcojë aleancat në kohën e mjegullës ekonomike dhe gjeopolitike si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës.

Qeveria gjermane, që prej dhjetorit të vitit të kaluar ia ka mësyrë që ta largojë ekonominë më të madhe të Evropës nga gazi, thëngjilli dhe nafta ruse. Teksa importet nga Rusia janë tkurrur që prej vitit të kaluar, ka pasur shqetësime se Gjermania, ashtu si shtetet e tjera evropiane, do të përballen me mungesë të madhe të energjisë elektrike gjatë muajve të dimrit.