Botë

Kina e paralajmëron SHBA-në për shitjen e armëve Tajvanit

Foto: CNN
 

Kina ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës se do të marrë "kundër-masa" pasi administrata e Bidenit miratoi më shumë se 1.1 miliardë dollarë shitje të armëve Tajvanit.

Zëdhënësi i Ambasadës kineze, Liu Pengyu, tha të shtunën se Kina është "fuqishëm kundër" shitjeve, të cilat "rrezikojnë rëndë marrëdhëniet Kinë-SHBA dhe paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit" dhe i bëri thirrje Washingtonit që t'i "revokojë menjëherë" ato, raportoi CNN.