Botë

Koreja e Veriut e quan Pelosin shkatërruese të paqes ndërkombëtare

Foto: AP
 

Koreja e Veriut e ka quajtur kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosin, “shkatërruesen më të keqe të paqes dhe stabilitetit ndërkombëtar”, duke e akuzuar për nxitje kundër Koresë dhe zemërimin e Kinës gjatë vizitës së saj.

Pelosi udhëtoi në Korenë e Jugut pasi vizitoi Tajvanin, gjë që nxiti Kinën të nisë stërvitje ushtarake, përfshirë trajnime me raketa në ujëra. Kina e sheh Tajvanin si pjesë të territorit të saj që duhet të aneksohet me forcë nëse është e nevojshme.