1 perditesime
22:40

Së paku 10 të vdekur e dhjetëra të lënduar në ofensivën izraelite në Gaza

Së paku 10 persona kanë vdekur nga sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës, në mesin e tyre edhe një komandant i lartë i grupit militant palestinez, raporton BBC.

Ministria e Shëndetësisë së Gazës ka treguar se një vajzë e vogël është në mesin e të vdekurve, ndërsa dhjetëra tjerë janë lënduar.

Kryeministri i Izraelit, Yair Lapid, ka thënë se operacioni i ka pasur kërcënimit nga Xhihadi Ismalim Palestinez (PIJ), pas arrestimit të anëtarëve të këtij grupi këtë javë.

PIJ ka lansuar më tepër se 100 raketa në drejtim të Izraelit si reagim. Por, shumica janë neutralizuar nga sistemi mbrojtës izraelit “Iron Dome”. Sirenat janë dëgjuar në disa qytete izraelite.

Ministria e Mbrojtjes së Izraelit ka thënë të premten se ka vazhduar sulmet ndaj caqeve të militantëve.

Kryeministri izraelit Lapid ka thënë se Izraeli ka kryer operacion proces kundër-terrorizëm kundër një rreziku të menjëhershëm.

Katër militantë të PIJ-së – përfshirë komandanti Tayseer Jabari – janë vrarë në sulmet, ndërsa në mesin e viktimave është edhe një vajzë 5-vjeçare. Sipas autoriteteve palestineze thuhet se 55 persona janë lënduar.,

Ndërkohë nga Ministria e Mbrojtjes së Izraelit është thënë se afro 15 militantë palestinezë janë vrarë në sulmin.

Ministri i Mbrojtjes së Izraelit, Ayelet Shaked, ka thënë për kanalin televiziv “Channel 12”, se nuk e di se situata do të rrjedhë, porse po përgatitet për një raund të gjatë dhe të vështirë të konfliktit.

18:28

Ushtria e Izraelit po intensifikon sulmet në Gaza, raportohet për së paku tetë të vdekur

Ushtria e Izraelit ka njoftuar se po i godet shënjestrat në Rripin e Gazës në reagim ndaj kërcënimeve nga grupet militante palestineze, raporton BBC.

Së paku tetë palestinezë, përfshirë një fëmijë dhe po ashtu një komandant i Xhihadit Islamik Palestinez (PIJ), janë vrarë, ka njoftuar Ministria e Shëndetësisë së Gazës.

Kjo i ka pasur tensioneve të ngritura pasi Izraeli ka arrestuar një anëtar të lartë të PIJ-it, në Bregun Perëndimor.

PIJ, me seli në Gaza, ka kërcënuar se do ta bombardojë Izraelin Qendror.

Kryeministri i Izraelit, Yair Lapid, ka thënë se izraeli nuk do të lejojë që “organizatat terroriste t’ia caktojnë agjendën”.

“Të kuptojnë të gjithë që ngrihen për të lënduar Izraelin se do të arrijmë te ta. Forcat tona të sigurisë do të veprojnë kundër terroristëve të Xhihadit Islamik për të larguar rrezikon nga qytetarëat e Izraelit”, tha Lapid.

Ministria e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) ka thënë se po godet caqet e lidhura me PIJ-in. Këtu përfshinë edhe goditja e Kullës Palestinese në Gaza City.

Katër militantë të PIJ-it – përfshirë komandanti Tayseer Jabari – dhe një vajzë pesëvjeçare janë në mesin e të vdekurve, është thënë nga autoritetet shëndetësore të Gazas.

Ministri i Brendshëm i Izraelit, Ayelet Shaked, ka thënë se nuk e di se si do të shkojë situata, por se mund të jetë një raund i gjatë dhe i vështirë i konfliktit.