Botë

Tajvani vendos sisteme raketore, Kina fton diplomatët

Foto: AP
 

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, tha ministria e saj e mbrojtjes, raportoi BBC të premten.

Kjo vjen pasi shumë anije dhe avionë kinezë kaluan vijën e ngushticës së Tajvanit më herët këtë mëngjes. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit përsëriti deklaratën e saj se do të rriste gatishmërinë e saj luftarake, por nuk do të kërkonte luftë.