Botë

28 të vdekur nga konsumimi i pijeve alkoolike të përziera në Indi

Foto: AP
 

Të paktën 28 ​​persona kanë vdekur dhe 60 të tjerë janë sëmurë nga pirja e pijeve alkoolike të përziera me produkte të tjera në Indinë perëndimore, thanë zyrtarët të martën.

Zyrtari i lartë i qeverisë, Mukesh Parmar, tha se vdekjet ndodhën në rrethet Ahmedabad dhe Botad të shtetit Gujarat, ku prodhimi, shitja dhe konsumimi i pijeve janë të ndaluara. Nuk dihej menjëherë se çfarë kimikate u përdorën për të ndryshuar pijet, raportoi Associated Press të martën.