Botë

Turqia zë anijen ruse me drithin “e vjedhur” ukrainas

 

Një anije me flamur rus që transportonte mijëra tonë drithë po mbahet dhe po hetohet nga autoritetet turke në portin Karasu të Detit të Zi mbi pretendimet se ngarkesa e saj është vjedhur nga Ukraina, raportoi të martën The Guardian.

Zyrtarët doganorë turq vepruan pasi Kievi pretendoi se Zhibek Zholy po transportonte ilegalisht 7,000 tonë drithë nga Berdiansku i pushtuar nga Rusia, një port ukrainas në juglindje të vendit.