Botë

Bombardimet në Ukrainë, mesazh që Perëndimi të mos ndërhyjë

Foto: Associated Press/AP
 

Seria e fundit e tmerreve në Ukrainë ndodhi gjatë kësaj jave kur fuqia e raketave ruse ra shi breshri mbi civilët në qendrën tregtare shumë larg prej vijës së frontit. Koha e bombardimit nuk ishte koincidencë.

Ani pse lufta e ashpër në lindje të Ukrainës nuk po vërehet, brutaliteti i sulmeve ruse me raketa mbi qendrën tregtare në qytetin Kremenchuk dhe në ndërtesat në Kiev, ka shpërfaqur peizazhin e plotë para syve të botës, sidomos të liderëve perëndimore që u mblodhën në tri samite në Evropë.